Исторически музей Малко Търново - Исторически музей Малко Търново,Туризъм Малко Търново,Забележителности  Малко Търново джип сафари, тракийски ритуал Малко ТЪрново,Museums Malko Tarnovo,attractions Malko Tarnovo,art museums Malko Tarnovo,art galleries Malko Tarnovo,eğlence merkezleri,Historical Museum Malko Tarnovo,Malko Tarnovo

Исторически музей Малко Търново

Исторически музей Малко Търново

mail Изпрати запитване
Ключови думи

Исторически музей Малко Търново,Туризъм Малко Търново,Забележителности Малко Търново джип сафари, тракийски ритуал Малко ТЪрново,Museums Malko Tarnovo,attractions Malko Tarnovo,art museums Malko Tarnovo,art galleries Malko Tarnovo,eğlence merkezleri,Historical Museum Malko Tarnovo,Malko Tarnovo

Работно време

Понеделник 08:00 -  17:00
Вторник 08:00 -  17:00
Сряда 08:00 -  17:00
Четвъртък 08:00 -  17:00
Петък 08:00 -  17:00
Събота 09:30 -  17:00
Неделя 09:30 -  17:00

Услуги

Историческия музей account_balance Забележителности Малко Търново,Туризъм Малко Търново

Исторически музей „Проф. Александър Фол“ Малко Търново съвместно с ТИЦ Малко Търново, предлага организирано посещение на труднодостъпни културно-исторически обекти в Странджа с джипове и водачи, които познават местата и разказват всичко за тях.
 

МАРШРУТ „ПЪТЯТ КЪМ ПАРОРИЯ“

Поклоннически маршрут по горски пътища в пресечени местности с голяма денивелация. По голямата част от километрите се изминават офроуд.

Пресичат се водните артерии на Странджа – реките Младежка и Велека.

Изключителни панорами от най-огледните височини на Странджа.

Посещение на древни параклиси част от легендата за Парория – Свещенната планина на Григорий Синаит – основателят на исихазма. Исихазмът се разпространява в края на XIII и началото на XIV век в Света гора и в други манастирски обители. Григорий с помощта на българския цар Иван Александър, основава в планината Странджа, в областта Парория, свой манастир. В продължение на около 10 години манастирът в Парория става духовно средище, където били подготвяни десетки монаси исихасти. Легендата разказва, че местните хора, чрез съновидения са намерили части от манастира и до днес ги почитат като параклиси на различни светци.

Най-старата църква в Сливенска епархия – 300 годишната „Св. Лука“ с. Заберново.

Гледат се старите параклиси построени върху тракийски светилища, долмени /най-ранните тракийски гробници/ и най-старите дъбове в Странджа. Слиза се до пясъчната коса на река Велека.


 


 

ПЕЩЕРА СВЕТИЛИЩЕ СВ. МАРИНА

Пещерата на Св. Марина в Странджа е едно от най-древните светилища на Великата богиня майка, почитана от траките в свещенните странджански гори. Обредът на Св. Марина в Странджа е силно усложнен и с много архаични черти. Тя се почита в пещери, от които капе лековита вода. Самите пещери представляват стари тракийски скални светилища. Марина е „висийка”, т.е. господарка на змиите.Освен това тя е повелителка на Огъня и носи прозвището Огнена Марина. В пещерата на с. Сливарово лековитата вода капе от тавана и стените и е силно варовита, така че калцира всичко върху което се стича. Вярва се че камъчетата, които образува са също лековити. Хората ги събират и поставят във вода пред иконите в домовете си и така и самата вода също става лековита. Камъчетата пришиват в дрехите срещу уроки и болести. Легендите и преданията свързани със светицата и пещерата й, са ярък преразказ на древната митология. Най-тайнственото, най вълшебното, най-мощно енергийното място на Странджа планина. Хората посещават мястото за лечение, за зачеване, за сбъдване на желания, носят се дарове – хлябове, плодове, цветя.

 

ГРОБНИЦА - ХЕРООН В М. МИШКОВА НИВА

Представяне на художествена реконструкция на тракийски обред в чест на Бога-слънце